Opryski          Pomidory są roślinami o dużych potrzebach pokarmowych i podatnymi na choroby grzybowe. Dlatego tak ważne jest regularne nawożenie i stosowanie profilaktycznych oprysków na pomidory. Stosujmy jednak wyłącznie ekologiczne opryski na pomidory aby rośliny te nie tylko zdrowo rosły, ale też stanowiły dla nas zdrową żywność. Zobacz czym pryskać pomidory aby były smaczne i zdrowe! 

 

Oprysk na pomidory gnojówką z pokrzywy

          Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) jest rośliną bogatą w azot, potas, magnez, a także żelazo, wapń, krzem i cynk. Tak duża zawartość cennych składników sprawia, że stosowanie ekologicznych oprysków na bazie pokrzywy intensywnie wzmacnia wzrost i rozwój pomidorów. Dzięki temu wydają one więcej smacznych i zdrowych owoców. Z pokrzywy przygotowujemy gnojówkę, którą kolejno rozcieńczamy i stosujemy w formie ekologicznego oprysku na pomidory. Aby przygotować ten ekologiczny oprysk na pomidory ulistnione łodygi pokrzyw należy zebrać zanim wydadzą nasiona i posiekać je. Umieścić 1 kg świeżych pokrzyw (lub 200 g suszonych) w 10 l wody i pozostawić na 2-4 tygodni. Fermentacja będzie zakończona, gdy płyn przestanie się pienić. Aby umożliwić wymianę powietrza ale ochronić przed wpadaniem zanieczyszczeń, pojemnik z gnojówką na czas fermentacji warto przykryć gazą. Przed użyciem gnojówkę należy odcedzić i rozcieńczyć w stosunku 1:20 (jeden litr gnojówki na dwadzieścia litrów wody). Opryskiwanie pomidorów gnojówką z pokrzywy wspomoże je w walce z chorobami, a także pomoże zwalczać mszyce. Gnojówkę warto użyć też do podlewania pomidorów. 

Warto wiedzieć!
Gnojówkę z pokrzyw przygotowaną jesienią, można przechować przez zimę w chłodnym miejscu i wykorzystać na wiosnę. Jedynym mankamentem jest fakt, że w czasie przechowywania starci ona sporo azotu. Nadal jednak będzie zawierać inne cenne substancje.

 

Oprysk na pomidory wywarem ze skrzypu

        Ziele skrzypu polnego (Equisetum arvense) zawiera potas, fosfor, żelazo i mangan, a także dużo kwasu krzemowego, który zapobiega powstawaniu chorób grzybowych, takich jak zaraza ziemniaczana czy mączniak, dodatkowo niwelując także mszyce. Dlatego warto regularnie stosować ekologiczny oprysk na pomidory wywarem ze skrzypu. Aby przygotować wywar ze skrzypu będzie nam potrzebne 1 kg świeżych roślin lub 200 g suszu, który zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy na 24 godziny, następnie gotujemy przez 30 minut. Ekologiczny oprysk na pomidory wykonujemy po rozcieńczeniu wywaru z wodą w stosunku 1:4. 

 

Oprysk na pomidory gnojówką z żywokostu

          Gnojówka z żywokostu lekarskiego (Symphytum officinale) jest jedną z najsilniej działających i pobudzających wzrost gnojówek do stosowania w uprawie wielu roślin, doskonała także w uprawie pomidorów. Gnojówka z żywokostu jest bogata w sole mineralne, ale mniej zasobna w azot niż gnojówka z pokrzywy. Wzmacnia pomidory w walce z chorobami i pasożytami. Gnojówka z żywokostu zawiera także duże ilość potasu i węgla. W celu przygotowania gnojówki z żywokostu należy wymieszać 1 kg żywokostu z 10 litrami wody i pozostawić na około 10-15 dni, a następnie odcedzić. Co 15 dni należy podlewać sadzonki pomidorów 5% roztworem gnojówki (0,5 litra gnojówki na 10 litrów wody). Gnojówka z żywokostu doskonale sprawdzi się jako ekologiczny oprysk na pomidory, poprawiając ich kondycję i kwitnienie, co przekłada się na ilość uzyskanych owoców.